Čas od času se do naší dílny dostane i velmi starý prapor (třeba i přes 100–150 let, zatím nejstarším byl prapor pro T.J. Sokol Morkovice z roku 1872), který si daný sbor nebo spolek přeje zachovat pro další generace. Jak se s takovým praporem naloží, to záleží na přání a finančních možnostech zákazníka, ale především i na našem zhodnocení stavu praporu.
Pokud je prapor velmi zničený a časem opotřebovaný, přistupuje se ke zhotovení věrné REPLIKY dle originálu praporu (občas se replika zhotovuje pouze dle dochovaných fotek originálu, jelikož originál je buď uchován v muzeu, a nebo je originál ztracen či zničen). Originál praporu je pak možno nechat zrestaurovat, zakonzervovat nebo zrenovovat dle účelu uschování či dalšího použití a také dle finančních možností spolku.
RESTAUROVÁNÍ je možno provést formou drobných oprav poškozených částí a vyčištěním praporu s tím, že se prapor poté uloží například do vitríny (doplnění vypadlých nití a výšivek, kamínků, oprava natržené látky, tuto formu restaurování provádíme v naší dílně). Dalším (i když finančně o mnoho náročnějším) stupněm restaurování je nechat si takový prapor zrestaurovat v odborné restaurátorské dílně, kde se prapory opravují například technikou scelování tkaniny (zrestaurovaný prapor se poté z většiny ukládá jako historická památka do muzea a vystavení je možno pouze za dodržení doporučených podmínek jen párkrát ročně).
Další možností je nechat původní prapor ZRENOVOVAT. V tomto případě se velmi poničené části praporu nahrazují novými, například nová podkladová látka praporu, konturovací stužky, třásně, úprava výšivky nebo malby jehlou. Oproti odbornému restaurovaní praporu se renovace provádí za účelem dalšího používání praporu na veřejných událostech a s takovým praporem je tedy možno fyzicky manipulovat. Výhodou renovace ve srovnání například s odborným restaurováním je cena srovnatelná s výrobou repliky. Nevýhodou renovace je nemožnost uchování původního praporu pro historické účely spolku.
U velmi starých praporů, u kterých v průběhu let nedošlo ke značným opravám, se spolkům doporučuje šetrná oprava nebo odborné zrestaurování praporu s následnou konzervací tak, aby prapor spolku nadále sloužil jako historická upomínka a jeho dalším používáním se prapor více neznehodnocoval. Finální rozhodnutí, zda se prapor nechá zrestaurovat (formou drobných oprav a vyčištění v naší dílně nebo v odborné restaurátorské dílně), zakonzervovat, zrenovovat nebo se vytvoří věrná replika, je vždy na přání a finančních možnostech spolku.
Pokud si nejste jistí, který krok je pro Váš starý prapor ten nejvhodnější, kontaktujte nás a my Vám rády poradíme.
Pokud se Vám naše práce líbí, máte na nás jakýkoli dotaz nebo byste rovnou chtěli nechat Váš nový prapor, vlajku, znak či stuhu zhotovit v naší malé dílně, neváhejte nás kontaktovat. Rády Vám také poradíme v rámci osobního setkání.
Kontaktujte nás